|
Vill du ta VHF/SRC-certifikat, men hinner inte gå organiserad kurs? Då är denna internetkurs perfekt för dig! På streamade videos visar Harald Treutiger hur det går till att göra anrop och du får smarta tips på hur du lär dig bokstaveringsalfabetet. “På rätt våglängd” innehåller interaktiva övningsfrågor och övningsprov. När du vill skriva upp hjälper vi dig hitta en examinator i närheten av där du bor. Du kan lära dig allt framför datorn i din egen takt! Enkelt, effektivt och kul!
Pris Fyra månaders inloggning: 390:- Prova demo utan kostnad: http://kursportalen.sjosportskolan.se:8080/VHFdemo
BÅDE VHF och Förarintygskursen på Internet för paketpriset 1 200:- Du får hela 8 månaders inloggning på båda kurserna. Vi har också en "vanlig" kurs för VHF/SRC. Se flik till vänster!
Bokning För att anmäla dig till kursen klicka på BOKA och fyll i dina kontaktuppgifter. Inloggningsuppgifter får du nästföljande arbetsdag, litteratur med posten. (Obs! Under större helger och juli månad har vi stängt och sänder material och inloggning en gång per vecka. Du kan alltså behöva vänta max 7 dagar på att få din kurs.)
| BOKA På rätt våglängd med Harald, VHF/SRC | Platser: 100 Just nu: Gott om platser |
Tid Börja när det passar dig. Efter anmälan får du inloggningsuppgifter och kursbok om du beställer det inom ett par dagar. Inloggningen är aktiv i 4 månader. Möjlighet till förlängning finns. Gör provet när du vill.
Studiepaket Till internetkursen kan köpas till en kursbok, VHF ombord för 110:- Det är inte nödvändigt att ha boken för att göra internetkursen, men kan vara bra att ha efteråt som uppslagsbok.
Systemkrav Internetuppkoppling, bredband minst 0,25 MB hastighet, dator med webbläsare (Internet Explorer, Firefox eller liknande).
Instruktör Harald Treutiger
Support Sjösportskolan, ring på 031-29 20 30 eller maila på
Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den
Du får kontakt med en navigationslärare som svarar om du har ytterligare frågor.
Förkunskapskrav Inga förhandskrav krävs.
Åldersgräns 12 år är åldersgränsen för att skriva upp för VHF/SRCcertifikatet.
Förhör Klicka på "Dags för skrivning" i din kurs och följ instruktionerena. Obs! Du kan inte skriva upp över Internet, utan måste träffa en förrättare.
Förhörsavgift 300:- tillkommer och betalas kontant vid skrivningstillfället direkt till förhörsförrättaren. Ta även med legitimation.
Övrig information
Kursen följer Nämnden för Båtlivsutbildnings krav och rekommendationer.
Kontakta oss
Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den
|