Fartygsbefälsexamen klass VIII (även kallad Skepparexamen yrke) är en gedigen utbildning i navigation & sjömanskap som ger dig möjligheten att arbeta professionellt på sjön. Gå vår intensivkurs där alla obligatoriska moment ingår, även säkerhet, brand och sjukvård. Godkänd av Transportstyrelsen.
Kursbeskrivning
Fartygsbefälsexamen klass 8 (även kallad Skepparexamen yrke)
är kursen som tar ditt sjömanskap till en ny nivå.
Fartygsbefälsexamen klass VIII behövs för att få köra ett mindre fartyg i yrket. Även framförande av liten båt är yrkesmässig om man får ersättning för båtresan eller arrangemanget.
Sjösportskolan erbjuder intensivkurser som ger dig en gedigen utbildning i navigation och sjömanskap. Upplägget för kursen Fartygsbefäl klass VIII är på fem till åtta dagar, antingen förlagt över två långhelger eller under veckodagar för dig som vill gå på arbetstid. Alla obligatoriska moment ingår, även de praktiska momenten radarnavigering, vattensäkerhet, brandövning och sjukvård.
Sjösportskolan har Transportstyrelsens bemyndigande och examinationsrätt för Fartygsbefälsexamen klass 8. Examen Fartygsbefäl klass 8 ger dig rätt att köra fartyg med dräktighet under 20 och max tolv passagerare i inre fart.
Fartygsbefäl klass VIII (helg)
25 Aug - 27 Aug,01 Sep - 03 Sep,05 Sep - 06 Sep
Göteborg
Många platser kvar
|
från 12 125 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (vecka)
28 Aug - 01 Sep,05 Sep - 06 Sep
Göteborg
Många platser kvar
|
från 12 125 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (helg)
22 Sep - 24 Sep,29 Sep - 01 Oct,05 Oct - 06 Oct
Göteborg
Många platser kvar
|
från 12 125 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (vecka)
25 Sep - 29 Sep,05 Oct - 06 Oct
Göteborg
Många platser kvar
|
från 12 125 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (helg)
10 Nov - 12 Nov,17 Nov - 19 Nov,21 Nov - 22 Nov
Göteborg
Många platser kvar
|
från 12 125 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (vecka)
13 Nov - 17 Nov,21 Nov - 22 Nov
Göteborg
Många platser kvar
|
från 12 125 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (helg)
10 Jun - 11 Jun,16 Jun - 18 Jun
Stockholm Stocksund
Många platser kvar
|
från 9 995 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (ons-sön)
14 Jun - 18 Jun
Stockholm Stocksund
Många platser kvar
|
från 9 995 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (helg)
01 Jul - 02 Jul,07 Jul - 09 Jul
Stockholm Stocksund
Många platser kvar
|
från 9 995 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (vecka)
03 Jul - 07 Jul
Stockholm Stocksund
Många platser kvar
|
från 9 995 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (helg)
26 Aug - 27 Aug,02 Sep - 04 Sep
Stockholm Stocksund
Många platser kvar
|
från 9 995 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (helg)
23 Sep - 24 Sep,30 Sep - 02 Oct
Stockholm Stocksund
Många platser kvar
|
från 9 995 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (vecka)
02 Oct - 06 Oct
Stockholm Stocksund
Många platser kvar
|
från 9 995 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (helg)
21 Oct - 22 Oct,28 Oct - 30 Oct
Stockholm Stocksund
Många platser kvar
|
från 9 995 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII IN ENGLISH (weekends)
11 Nov - 12 Nov,18 Nov - 20 Nov
Stockholm Stocksund
Fåtal platser kvar
|
från 9 995 kr
Köp
|
Fartygsbefäl klass VIII (helg)
09 Dec - 10 Dec,16 Dec - 18 Dec
Stockholm Stocksund
Många platser kvar
|
från 9 995 kr
Köp
|
Fartyg 8 (helg)
16 Sep - 17 Sep,23 Sep - 25 Sep
Västerås
Många platser kvar
|
från 12 125 kr
Köp
|
-
Du måste vara minst 16 år för att få delta på kursen.
Du måste ha godkänt läkarintyg för sjöfolk.
Det är bra om du har viss erfarenhet av båt eller mindre fartyg eller van vid att läsa in mycket information på kort tid för att klara denna intensivkurs, men några formella förhandskrav finns inte. Ring gärna och diskutera med oss om du är osäker.
-
Sjösportskolan har en behörig läkare som kommer till kursen och genomför läkarundersökning på plats för 780kr ink moms, anmälan sker i samband med bokning av kurs.
Om du misstänker att du kan ha problem att klar syn- och färgseende kraven viktigt att du läser nedan och eventuellt gör läkarundersökningen i förväg. Utan godkänt läkarintyg utfärdar inte Transportstyrelsen Fartygsbefälsexamen.
För att få ut examen krävs giltigt Läkarintyg för sjöfolk/Medical certificate for seafarers som intygar att du har erforderlig syn* och hörsel samt det färgseende som krävs. Undersökningen måste vara gjord av en, enligt Transportstyrelsen, behörig läkare och intyget får inte vara äldre än två år. (se bilaga 3 och 4 i TSFS 2011:116.)
I Göteborg och Stockholm har Sjösportskolan en behörig läkare som kommer till kursen och genomför undersökningar för 780:-. Anmäl om du vill träffa läkare när du bokar din kursplats. kostnaden kommer på fakturan från oss.* Är du 20 år eller äldre måste din synskärpa uppgå till minst 0,7 på ena ögat och minst 0,5 på andra ögat, med eller utan korrektionsglas. Den binokulära (när man ser med båda ögonen samtidigt) synskärpan ska uppgå till minst 0,2 utan korrektionsglas. OM du ej fyllt 20 år och siktar på befälhavarskap måste din synskärpa uppgå till minst 0,8 binokulärt utan korrektionsglas. Eventuell översynthet får inte uppgå till mer än 3,0 dioptrier på något öga.
Normalt färgseende och normal hörsel.Ovan enligt TSFS 2011:117, se hela här.
Testa gärna ditt färgseende med ett Ishiara test
Gör läkarundersökningen innan kursen om du är osäker.
Flera behöriga läkare över hela landet finns att nå via Transportstyrelsens hemsida. Se här.OM du vet att du kanske har problem med ditt färgseende eller om du har missat ditt prov så kan du boka tid för ett mer förfinat test hos en specialoptiker. Denna finns i dagsläget tyvärr bara i Stockholm
Aleris specialklinik i:
Stockholm -
Stockholm
Dessa tider gäller i Stockholm
- Kl
09.00 – 18.00 alla dagar
- Måndagen ägnas normalt åt sjukvård och personlig säkerhet
- En av kvällarna kör vi mörker och radartur.
Examination sker på måndagen klockan 17:00 dvs efter säkerhetsdagen.
Om du har nytt Kustskepparintyg kan du gå uppgradering lördag-måndag helg nr två.
Kursen hålls lördag till måndag klockan09.00 – 18.00 alla dagar. Examination på måndag efter kl 17.00
Läs mer här!Helgkurs Göteborg
Helg 1:
- Dag 1 Fredag 16:00–ca 23:00
- Dag 2 Lördag 09:00- ca17:00
- Dag 3 Söndag 09:00- 23:00 inkl. ordinarie praktiktur för Radarpraktik.
Helg 2:
- Dag 4 Fredag 16:00–ca 18:00 + ev reservtid praktik till 23:00
- Dag 5 Lördag 09:00–ca 17:00 + ev reservtid praktik till 23:00
- Dag 6 Söndag 09:00–ca 18:00.
- Dag 7 Brand, personlig säkerhet och sjukvård på Öckerö 8:25- 19.00 .
- Dag 8 Teoretisk tentamen 09.00- ca 13:00 åter i Långedrag.
Dag 7 och dag 8 är alltid vardagar. Se din bokningsbekräftelse för exakt på vilka veckodagar dessa sker.
Veckokurs Göteborg
- Dag 1 Mån 09:00- ca 17:00
- Dag 2 Tis 09:00- ca 17:00
- Dag 3 Ons 09:00- ca 22:00 inkl. ordinarie praktiktur för Radarpraktik.
- Dag 4 Tors 09:00- ca 17:00 + ev reservtid praktik till 22:00
- Dag 5 Fre 09:00–ca 16:00
- Dag 6 kl.08:30–ca 19:00.Brand, personlig säkerhet och sjukvård på Öckerö
- Dag 7 kl.09.00- ca 13:00 Teoretisk tentamen åter i Långedrag.
Dag 7 och dag 8 är vardagar. Se din bokningsbekräftelse för exakt på vilka veckodagar dessa sker.
- Kl
-
Följande material behövs till kursen:
Litteratur: Kursboken "Kurs & Bäring", övningsbok, Kort 1, Övningssjökort 93 och 931/616, Sjötrafikföreskrifter, VHF Till Sjöss
Bestick: Passare, nautisk linjal och transportör.
Delar av kurslitteraturen sänder vi hem till dig kort efter att du bokat. Resten av materialet, som du inte behöver i förväg, får du vid kursstart.
-
Teoretisk uppskrivning hålls i Sjösportskolans lokaler.
Utbildningsbevis skickas per post ett par veckor efter kursen om examen är godkänd och godkänt läkarintyg uppvisats.Själva FB 8 examinationen och registreringen hos Transportstyrelsen betalas och bokas i samband med bokningen, i Göteborg väljs även SRC betalning vid bokning.
I Stockholm erbjuds Kustskepparintyg 625kr SRC 625kr och Radarintyg 500kr på plats. Detta då vi har extern examinator.
Eventuell omtenta kostar 1000:- kronor
-
Testa ditt färgseende:
-
Säkerhetsdag för Fartygsbefäl klass VIII
Du kommer under kursen att gå en kursdag med säkerhet, brandövning och sjukvård. Du får mer info om denna dag under din kurs. Detta är ett obligatoriskt moment i kursen. Notera att det inte är en fullständig Basic Safety.
-
För fartyg under 20 brutto i inre fart och svenska vatten krävs bara Fartygsbefäl klass VIII EXAMEN
Efter att avslutad kurs hos Sjösportskolan får du en Fartygsbefäls klass VIII EXAMEN och kan alltså genast köra yrkesmässigt på fartyg under 20 brutto.
För fartyg 20–70 brutto däremot krävs ett tillägg, en s.k behörighet För att få behörigheten för Fartygsbefäl klass VII krävs en s.k fullgjord däcktjänstgöring . se krav här :.
Fullgjord däcktjänstgöring innebär
1. 36 månaders däcktjänstgöring, varav minst tolv månader på handelsfartyg (dräktighet minst 70)
eller
2. 24 månaders däcktjänstgöring varav minst tolv månader på fartyg (dräktighet minst 70) i yrkesmässig trafik i inre fart
eller
3. 24 månaders däckspraktik på den fartygstyp behörigheten avser och att inför fartygsinspektör ha avlagt godkänt prov i fartyget säkra handhavande.
Ovanstående är alltså inget krav för att få gå kurs Fartygsbefäl klass VIII eller att få ut sin examen
-
För att ta reda på om ditt fartyg är ett handelsfartyg besök Transportstyrelsens eller Sjöfartsverkets hemsida eller ring oss.
För att få vara befälhavare på fartyg under 20 i dräktighet behöver du vara 18 år.
För att få ut behörigheten för att föra fartyg över 20 i dräktighet måste du vara minst 20 år.
För att få lov att gå kursen så räcker det med 16 år.
-
- Sjökort
- Elektronisk navigation
- Fart och distans
- Lanternor
- Väjningsregler
- Nedsatt sikt
- Fyrar
- Missvisning och deviation
- Regler och lagar
- Satellitnavigering
- Radarteori + radar plotting
- Sjövägsregler
- Lagar och regler för sjöfolk
- Bryggtjänst, navigation
- Bryggtjänst, radar
- Miljö och fartygsteknik
- Säkerhet, brandskydd
- Säkerhet, hälso- och sjukvård
- Säkerhet, personlig säkerhet
- Passagerarsäkerhet
- Nödåtgärder
- Rättskunskap
Behöver du Fartygsbefäl klass VIII i yrket eller vill du bara få möjligheten att köra yrkesmässigt någon gång i framtiden? Har du svårt att hinna med att gå en vanlig kurs? Då är vår onlinekurs perfekt för dig. Ta Fartygsbefäl klass 8 (förr kallad Skepparexamen) i din egen takt - när du vill, var du vill, i 6 månader.
Kursbeskrivning
Fartygsbefälsexamen klass VIII behövs för att få köra ett mindre fartyg i yrket.
Även framförande av liten båt är yrkesmässig om man får ersättning för båtresan eller arrangemanget.
Ta Fartygsbefäl klass 8 online. På riktigt. Samma upplägg och toppkvalitet som våra klassrumskurser, fast online.
Kursen består av interaktiva övningar och illustrationer, övningsprov och pedagogiska filminslag. Onlinekursen följer samma upplägg som i lektionssalen, men du läser i din egen takt - när du vill, var du vill.
VIRTUELL UTBILDNING MED KONKRETA REDSKAP
När du beställer kursen får du en inloggning via mail som är aktiv i 6 månader Du kan också komplettera onlinekursen med ett kursmaterial för fartygsbefäl klass 8 samt radarbok som tillval. (Om du nyligen gått Kustskepparintyg så har du alla bestick samt det mesta av kurslitteraturen). I onlinekursen går vi igenom alla de teoretiska delarna av Fartygsbefälsexamen klass VIII . Kunskapskraven som ställs av Transportstyrelsen hittar du här i TSFS 2011:116 Bilaga 3. För att få lov att skriva det teoretiska Fartygsbefälsexamen klass VIII provet behöver du förutom godkänt ID också visa bevis på följande moment; radar, säkerhet, brand, sjukvård, SRC och godkänt läkarintyg för sjöfolk för inre fart. Dessa kan du boka hos Sjösportskolan.
-
Du måste vara minst 16 år för att få ut din examen.
Du måste ha godkänt läkarintyg för sjöfolk.
Det är bra om du har viss erfarenhet av båt eller mindre fartyg för att klara denna självstudiekurs men några formella förhandskrav finns inte. Ring gärna och diskutera med oss om du är osäker.
Du kan också komplettera onlinekursen med ett kursmaterial för fartygsbefäl klass 8 samt radarbok som tillval. (Om du nyligen gått Kustskepparintyg så har du alla bestick samt det mesta av kurslitteraturen).
I denna onlinekurs går vi igenom alla de teoretiska delarna av Fartygsbefälsexamen klass VIII .
För att få skriva Fartygsbefäl klass 8 tentamen måste du uppvisa godkänt genomförande av följande moment: Radarintyg eller radarpraktik enl Transportstyrelsens krav, SRC, Personlig säkerhet och brand enl TS krav eller Basic safety, Godkänt läkarintyg för sjöfolk, Sjukvård inkl HLR. Dessa delar går också att köpa av oss. Se nedan för pris (kontakta oss för att få tider och datum då det är möjigt)
-
Man måste ha godkänt läkarintyg för sjöfolk.
Om du misstänker att du kan ha problem att klar syn- och färgseende kraven viktigt att du läser nedan och gör läkarundersökningen. Utan godkänt läkarintyg utfärdar inte Transportstyrelsen Fartygsbefälsexamen.
För att få ut examen krävs giltigt Läkarintyg för sjöfolk/Medical certificate for seafarers som intygar att du har erforderlig syn* och hörsel samt det färgseende som krävs. Undersökningen måste vara gjord av en, enligt Transportstyrelsen, behörig läkare och intyget får inte vara äldre än två år. (se bilaga 3 och 4 i TSFS 2011:116.)
I Göteborg och Stockholm har Sjösportskolan en behörig läkare som kommer till kursen och genomför undersökningar för 780:-. Anmäl om du vill träffa läkare när du bokar din kursplats. kostnaden kommer på fakturan från oss.* Är du 20 år eller äldre måste din synskärpa uppgå till minst 0,7 på ena ögat och minst 0,5 på andra ögat, med eller utan korrektionsglas. Den binokulära (när man ser med båda ögonen samtidigt) synskärpan ska uppgå till minst 0,2 utan korrektionsglas. OM du ej fyllt 20 år och siktar på befälhavarskap måste din synskärpa uppgå till minst 0,8 binokulärt utan korrektionsglas. Eventuell översynthet får inte uppgå till mer än 3,0 dioptrier på något öga.
Normalt färgseende och normal hörsel.Ovan enligt TSFS 2011:117, se hela här.
Gör läkarundersökningen innan kursen om du är osäker.Fler behöriga läkare över hela landet finns att nå via Transportstyrelsens hemsida. Se här
Vill du testa ditt färgseende ?l testa ett Ishiara test
OM du vet att du kanske har problem med ditt färgseende eller missat ditt prov så kan du boka tid för ett mer förfinat test hos en specialoptiker. Denna finns i dagsläget tyvärr bara i Stockholm
Aleris specialklinik i:
Stockholm -
När du beställer kursen får du en inloggning via mail som är aktiv i 6 månader
-
Följande material behövs till kursen och finns som tillval vid själva bokningen:
Paketet F8 kursmaterial, litteratur innehåller:
Kursboken "Kurs & Bäring" (upplaga 16), övningsbok, Kort 1, Övningssjökort 93 och 931/616, Sjötrafikföreskrifter samt VHF Till SjössBestick paketet innehåller: Passare, nautisk linjal och transportör.
Om du vill fördjupa dig mer i radarn kan också om du vill lägga till: Radarboken med AIS
Vi sänder kurslitteraturen hem till dig kort efter att du bokat.
.
-
Teoretisk uppskrivning hålls i Sjösportskolans lokaler. Utbildningsbevis skickas per post ett par veckor efter kursen om examen är godkänd och godkänt läkarintyg uppvisat. Avgiften läggs på fakturan.
-
Kursen guidas dig igenom den teretiska delen av Fartygsbefäl klass 8 med hjälp av över 40 enkla och lärorika filmer (2-5 minuter långa), undervisning och interaktiva övningar.
Genom streamade videos får du följa med ut till havs, lära dig navigera och allt det andra du behöver.
Kursen följer samma upplägg som läroboken ”Kurs & Bäring”.
- Sjökort
- elektronisk Navigation
- Fart och distans
- Lanternor
- Väjningsregler
- Nedsatt sikt
- Fyrar
- Missvisning och deviation
- Regler och lagar
- Satellitnavigering
- Radarteori + radar plotting
- Sjövägsregler
- Lagar och regler för sjöfolk
Onlinekursen innehåller många interaktiva övningsfrågor och övningsprov.
-
Praktiska moment
Pris
Boka
SRC/VHF
SRC OnDemand Onlinekurs 200:- Bokas som tillval när du köper F8 online SRC endags kurs Klassrumskurs 1195:- Bara SRC förhör 1 timme 625:- F8 SÄK. DELAR
1 dag grundläggande brand, personlig säkerhet, sjukvård och HLR Basic safety inre fart (Stocksund)
Basic safety inre fart (Göteborg)
1 heldag
1 heldag
2995:-
4470:-
RADAR
Radar (praktik och teori) heldag 2795:- KOMBO
KOMBOKURS Basic safety inre fart + Radar
(Fins enbart som val i Stocksund)2 dagar 4990:- Boka här
Gäller StockholmLäkarbesök (TS godkänd) 780:- maila oss Fartygsbefäl tentamen 1375:- maila oss